Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Porslin 14314448



*

nr 1431 4448


Porslin

4 delar, Kina, blå/vitt. Höjd: 3 - 9


Kondition: nagg

Utrop:

300 kr

Såld:

1.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 15 november 2021
kl 18:21:09


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
15/11 17:07:50 1      Vinnande bud
15/11 17:27:00 2      800 kr
15/11 17:27:00 1      900 kr (Budbetjänt)
15/11 17:28:16 2      1.000 kr
15/11 17:28:16 1      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Blå Eld
Blå Eld i flintgods är formgiven av Hertha Bengtson för Rörstrand år 1951. Blå Eld ansågs vara nyskapande för att inte säga chockerande annorlunda då den presenterades och Bengtson fick slåss för att servisen skulle få behålla sitt ursprungliga uttryck.
Koka Blå
Fomgavs av Hertha Bengtson för Rörstrand på 1956. På 60-talet lanserades Koka även i brunt och grönt.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: asiatisk asien blå keramik kina kinesisk kinesiskt porslin vitt
  • 6643 Fat
    Mateus, Porutgal, porslin. Diameter: 42 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 18:31
  • 6539 Fat
    Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
     

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 19:33
  • 6014 Kaffekoppar
    + assietter, 12 delar, Royal Copenhagen, Assietter..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    om 9 dagar
    12 jan kl 20:53




Ladda ner broschyr